YUSUF ZİYA GÜÇ

Ziraat İşleri ve Dahili Ticaret

BİZE ULAŞIN ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER İLETİŞİM
Metin Kutusu: GÜLLERDE   HASTALIK   VE   BAKIMI

Mozayik virüsü,küf gibi fidan hastalıkları,kırmızı örümcek ve aphidler gibi zararlılar belli başlı fidan hastalıklarının nedenleridir.Kimyasalların düzenli kullanımı ile bu hastalık ve zararlıları önlemek ya da kontrol altına almak kolaydır.Her hafta ya da on günde bir yapılacak kimyasal uygulamalar ile bu sorunu halledebilirsiniz.

Gül küllenmesi

Hastalık filiz yapraklarda başlar.Yaprakların kenarında,un dökülmüş gibi beyaz ve yapışkan oluşu ile tanınabilir.İlerlediğinde yaprakları tamamen kaplar,yapraklar kıvrılır ve kurur,bitkinin fotosentez yapması imkansızlaşır.

Mücadele:Güllerin düzenli sulanması ve gübrelenmesi,fidan hastalıkları ile mücadelenin ilk adımıdır.Fidanınızda küllenme var ise Topas,Microthiol,Sistane mücadele için kullanılabilecek ilaçlardır.

Güllerde pas

Mantar yaprakların alt kısmında 1 mm. Büyüklüğünde torbacıklar oluşturur.hastalık ilerledikçe yaprakların üst kısmında damga şeklinde sararmayan kurumalar başlar.mantar gelişmiş halinde,bitkinin yaprak kısımlarını tamamen kurutabilir.

Mücadele:Bitkinin son baharda dökülen yapraklarının toplanıp yakılarak,bitkiden ve diğer gül fidanlarından uzak tutulması gerekir Ditiocarbamat grubundan ilaçların uygulanması ile önlenir.dikotan,Captan kullanılabilecek ilaçlardır.İlaçlamaya güllerin filizlenmesinden itibaren başlanır.Çiçeklenmeden önce 2-3 defa 14 gün arayla,çiçeklenmeden sonra ise yine 14 gün ara ile 2-3 defa uygulanmalıdır.

Güllerde kara leke

Hastalık yapraklarda siyah lekeler oluşturur.İlerlediği dönemlerde bitki yapraklarını döker.

Mücadele: Sonbaharda bitkinin dökülen yaprakları toplanıp yakılmalıdır.dikotan,Captan kullanılabilecek ilaçlardır.

Yaprak bitleri

Güllere en çok zarar veren böcek türüdür.yaprak bitleri gülün tomurcuklarında ve taze yapraklarında görülür.bitkinin yapraklarındaki sıvıyı emer.çok hızlı üremeleri yüzünden mücadele edilmediği halde fidanın tamamen bozulmasına neden olabilir.

Mücadele:DDVP gibi ilaçlar kullanılır.7 gün ara ile 2-3 hafta arka arkaya kullanılmalıdır.

Gül agrilusu

Nadir rastlanan bir böcek türüdür.bitkinin dallarından girip köküne kadar iner ve dalı kurutur.

Mücadele:sonbaharda kuruyan dallar budanmalı ve yakılmalıdır.sistematik ilaçlarla,koruyucu önlem almak gerekir ya da böcek görüldüğü zaman ilaçlama yapılmalıdır.

PERŞEMBE PAZARI CADDESİ, GALATA MAHKEMESİ SOKAK, YOĞURTCUHAN PASAJI NO:20/7   KARAKÖY– İSTANBUL

» Bu sitemizi ziyaretiniz